سنگ ساختمانی صلصالی در ساخت شاتل فضایی بکار گرفته شد

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، در تعریف جامع سنگ ساختمانی صلصالی می توان گفت که سنگ توده ای متراکم، جامد و هماهنگ از یک یا چند کانی است که دارای تنوع رنگی بالایی هستند که به طور طبیعی در کنار هم قرار گرفته اند.

ویژگی هایی مانند دوام و استحکام بسیار بالا، مقاومت در برابر سایش و تغییرات دما، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، ثبات رنگ و همچنین قابلیت برش و جلا دادن، سنگ ها در هر جهت به عنوان بهترین متریال برای استفاده در ساختمان های منحصربفرد به شخص می رسد.

به طور کلی سنگ ساختمانی به سه دسته سنگ های آذرین، رسوبی و دگرگونی تقسیم می شوند سنگ های آذرین از ذوب مواد مذاب که به آن ماگما نیز می گویند، تشکیل می شوند.

اگر مواد مذاب در زیر زمین سخت شوند، سنگ های آذرین داخلی مانند گرانیت تولید می شوند و اگر مواد مذاب روی سطح جریان داشته باشند، سنگ های آذرین خارجی مانند بازالت تولید می شوند.

سنگ

سنگ ساختمانی نیز لایه لایه هستند که از ته نشین شدن رسوبات به دست می آیند تراورتن و مرمر مهم ترین سنگ آهک های رسوبی هستند.

سنگ های دگرگونی نیز سنگ های جامد و بادوامی هستند که تحت گرما، فشار و سیالات دگرگون شده اند مرمر نوعی سنگ آهک است که از دگردیسی به وجود می آید.

ایران یکی از کشورهای تولید کننده و صادرکننده سنگ ساختمانی است که آن را به دو صورت خام بدون برش و برش اسلب و کاشی به دو نقطه جهان صادر می کند.

مجموع ظرفیت معادن سنگ شناخته شده در کشور 47 میلیارد تن است که حدود دو هزار واحد صنعتی با ظرفیت 27 میلیون تن که بسیار ناچیز است در این حوزه فعالیت می کنند.

از این میزان 4 میلیارد تن مربوط به سنگ ساختمانی و تزیینی است که از این نظر ایران را در رتبه چهارم تولیدکنندگان سنگ جهان قرار داده است.

بیشترین حجم صادرات سنگ از ایران به صورت خام فروشی است که حدود دو سوم کل صادرات سنگ است که مقاصد اصلی آن چین، امارات، ترکیه و کشورهای اروپایی ایتالیا، آلمان، بریتانیا، فرانسه، بلژیک، لهستان و آمریکای جنوبی، استرالیا و ژاپن.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.